fbpx

Freelancerio kelias: klausimai į kuriuos turite atsakyti

freelancerio kelias: klausimai i kuriuos privalot atsakyti



Individualia veikla užsiimančių žmonių skaičius sparčiai auga ne tik visame pasaulyje, bet ir Lietuvoje. Statistikos departamento duomenimis 2018 metų pabaigoje daugiau nei 150 tūkst. Lietuvos gyventojų darbo rinkos sudarė savarankiškai dirbantys žmonės.

Laisvas darbo grafikas, klientų pasirinkimo laisvė, galvos nekvaršinantis direktorius, kūrybinė laisvė, galimybė dirbti iš bet kurio pasaulio kampelio yra vieni iš pagrindinių veiksnių, kurie skatina žmones tapti laisvai samdomais darbuotojais. Tačiau dauguma susiduria su nežinomybe nuo ko pradėti: ar verta viską mesti ar geriau likti patogioje ir įprastoje tradicinėje darbo vietoje?

Svarbiausia tinkamai įvertinti savo, kaip freelancerio, galimybes

Kaip ir kiekvienas svarbus gyvenimo sprendimas, taip ir noras būti laisvai samdomu darbuotoju turi būti gerai apgalvotas. Turite realiai įvertinti visus galimus veiksnius, susidėlioti argumentus už ir prieš, nes šioje veikloje už viską būsite atsakingas tik jūs pats ir tik nuo jūsų savybių, motyvacijos bei noro priklausys kokius rezultatus pasieksite. Tad jei rimtai svarstote imtis individualios veiklos, tačiau vis dar abejojate ar tai jums, mes parengėme keletą klausimų, kurie galbūt padės jums lengviau apsispręsti.

1. Ar būsite konkurencingas darbo rinkoje?

Prieš pradėdami svarstyti, ar freelancinimas yra jūsų pašaukimas, pagalvokite kurioje srityje jaučiatės stiprus ir ką galite pasiūlyti darbo rinkai. Aiškiai susidėliokite savo privalumus ir pagalvokite, kodėl būtent jūs savo paslaugomis būsite patrauklus potencialiam klientui. Atsiminkite, kad dėl darbo turėsite konkuruoti su dešimtimis kitų laisvai samdomų specialistų, kurie siūlys to pačio tipo paslaugas kaip ir jūs. Jei neturite daug patirties ir jūsų portfolio nėra pakankamai stiprus, pradėkite nuo smulkesnių projektų, kuriuos atliktumėte praktikos tikslais ar už mažesnę kainą nei jūsų konkurentai. Pirmieji jūsų klientai gali būti ir šeimos nariai, giminaičiai ar draugai, kuriems atliktumėte paslaugą vien tam, kad įgytumėte reikiamos patirties ir galėtumėte su didesniu svoriu ateiti į laisvai samdomų darbuotojų darbo rinką.

2. Ar turite pakankamai valios, noro ir disciplinos viską atlikti laiku?

Kiekvienas freelanceris susiduria su papildoma veikla, kuri neapsiriboja vien jo siūlomomis darbo paslaugomis. Jūs turite pats susirasti klientus, palaikyti su jais ryšį, derinti paslaugų kainą ir darbo atlikimo laiką. Taip pat esate atsakingas už mokesčių mokėjimą ir visą savo darbo buhalterinę apskaitą. Todėl prieš pradėdami vykdyti individualią veiklą, svarbu įsitikinti, kad tai jums nesukels papildomo streso ir bus tik eilinis formalumas jūsų darbo dienoje.Taip pat turite prisiminti, kad viskas priklausys tik nuo jūsų įdėto darbo. Jei esate įpratęs biure „numuilinti“ vieną kitą valandėlę kol nėra viršininko, šioje situacijoje tai jums neduos jokios naudos. Jūs, kaip ir klientas, turite būti orientuotas į galutinį rezultatą. Todėl jei viską atidėliosite iki paskutinės minutės ar laužysite sutartą darbo pabaigos terminą, paliksite blogą įspūdį, kuris vėliau gali nulemti tolimesnį jūsų bendradarbiavimą su esamu klientu.

3. Ar esate finansiškai pasiruošę?

Savarankiškai dirbantys žmonės žino, kad pajamos, kurias jie gauna, nėra stabilios, ypač pačioje freelancinimo pradžioje. Kol dar neturite pastovių klientų ar reguliarių projektų, galite susidurti su situacija, kad vieną savaitę uždirbsite, o kitą ne. Todėl prieš pradėdami dirbti kaip freelanceris, labai svarbu įvertinti savo finansinį stabilumą, paskaičiuoti ar gaunamų pajamų užteks išlaikyti save ar šeimą.Labai svarbu turėti santaupų tokiems atvejams jei ilgesnį laiko tarpą neturėtumėte užsakymų ar pačioje savo naujos karjeros pradžioje, norėdami gauti daugiau patirties, dirbtumėte už mažesnį atlygį. Jei nenorite rizikuoti, galite laisvai samdomą darbą derinti su įprastomis pareigomis. Taip turėtumėte užtikrintą finansinį pagrindą nepasisekimo atveju, tačiau mažiau laiko liktų jūsų klientams, kas įtakotų galutinio produkto kokybę.

4. Ar turite motyvacijos tobulėti?

Vienas svarbiausių savybių, kurias turi turėti laisvai samdomi specialistai, yra noras tobulėti. Ypač tai svarbu pačioje freelancinimo pradžioje. Jei neturėsite daug patirties būsimam klientui, galite atrodyti nepatrauklus ir tai gali įtakoti ar gausite darbą ar ne. Tačiau, jei tinkamai save reprezentuosite, išreikšite norą tobulėti ir siekti užsibrėžto tikslo, sėkmės atveju ne tik papildysite savo darbų pavyzdžių krepšelį, bet ir užsirekomenduosite kaip patikimas freelanceris, su kuriuo bus norima dirbti ateityje.

5. Ar esate pasiruošę aukoti laisvą laiką?

Dirbdami pagal įprastą darbo grafiką, galite būti garantuoti, kad pradirbę 5 darbo dienas, visada turėsite savaitgalius, kurių metu galėsite atsipalaiduoti, atitrūkti nuo rutinos. Laisvai samdomi specialistai turi susitaikyti su tuo, kad jų laisvų dienų grafikas bus nereguliarus. Žinoma, visada galite susiplanuoti kada dirbsite, o kada laisvą laiką skirsite sau ir šeimai, tačiau niekada negalite būti tikras ar neteks dirbti savaitgalio dienomis, ar neatsiras pasiūlymas būtent tada, kai būsite suplanavę susitikimą su draugais.

6. Esate intravertas ir ekstravertas?

Jeigu dirbate iš namų, neišvengiamai didžiąją laiko dalį praleisite vienas. Jei esate intravertas ir jums mieliau dirbti ramumoje, netrukdomam jokių pašalinių išorės dirgiklių, freelancinimas gali būti pati geriausia išeitis. Tačiau, jei nenorite amžinai tūnoti namuose ir jaustis atskirtas nuo pasaulio, galite susirasti darbo vietą, kuri atitiktų jūsų poreikius. Galite dirbti kavinėse, parkuose ar nuomotis vietą ofise bei dirbti su kitais freelanceriais. Taip galėsite ne tik patenkinti savo socializacijos poreikį, bet ir pasidalinti mintimis bei patirtimi su kitais savarankiškai dirbančiais žmonėmis.

Jei vis dar negalite apsispręsti, ar individuali veikla skirta jums, tikimės, kad šie klausimai padėjo jums susidaryti nuomonę apie tai, ko reikia, jei norite pradėti dirbti sau. Tad, jei nusprendėte papildyti laisvai samdomų darbuotojų rinką ir norite siūlyti savo paslaugas, ieškoti potencialių klientų ar tiesiog pasidalinti mintimis vienu ar kitu susijusiu klausimu, aplankykite mūsų FDP.LT puslapį, kuriame galėsite sužinoti dar daugiau naudingos, su individualia veikla ir freelancinimu susijusios informacijos.

FDP.LT portale galite:

Parašykite komentarą per Facebook