Laisvai samdomų specialistų rinka sparčiai auga visame pasaulyje. JAV sau dirba kas trečias darbingo amžiaus pilietis, o Lietuvoje individualia veikla užsiimančių specialistų skaičius sparčiai artėja prie 100 tūkstančių. Ilgametis darbas vienoje įmonėje tradiciniu nuo 8 iki 17 ritmu patrauklesnis vis mažesnei visuomenės daliai. Ambicingiems profesionalams itin svarbi galimybė savarankiškai priimti sprendimus ir būti už juos atsakingais, taip pat – patiems nusistatyti ir planuotis savo darbo laiką. Be to, freelancinimas leidžia išbandyti save įvairiuose projektuose, tobulėti, plėsti akiratį ir pažinčių ratą. Tad įgiję patirties keliose įmonėse, o kartais ir iškart po studijų jauni specialistai pasirenka šiuolaikišką darbo formą ir imasi individualios veiklos.
Freelancinimas, arba laisvai samdomas darbas, Lietuvoje
Darbas iš namų, kavinės ar netgi paplūdimio, projektų, temų dinamika ir pasirinkimo laisvė dažnai skatina rinktis freelancinimą ne tik kūrybinių profesijų atstovus – menininkus, žurnalistus, operatorius, fotografus, tekstų rašytojus, architektus, grafikos dizainerius, identiteto kūrėjus ar SEO, reklamos bei rinkodaros specialistus, programuotojus, bet ir finansų konsultantus, projektų vadovus, teisininkus, psichologus, nekilnojamojo turto brokerius ir kitų specialybių atstovus. Lietuvoje freelancinimas išpopuliarėjo palyginus neseniai, pasirinkimų rinktis laisvai samdomo specialisto kelią daugėja kiekvienais metais. Šiuolaikiški, pažangūs ir ambicingi verslai jau spėjo įvertinti bendradarbiavimo su laisvadarbiais privalumus: tai pigiau, paprasčiau ir greičiau nei samdyti papildomą darbuotoją, be to, mokama už darbo rezultatus, o ne laiką. Laisvai samdomas specialistas dažniausiai turi sukaupęs patirties konkrečioje srityje, tačiau dirbdamas su skirtingomis įmonėmis, tad gali pažvelgti į jūsų veiklą iš šalies ir pasiūlyti optimaliausius sprendimus konkrečiam tikslui pasiekti.
Nors laisvadarbio samdymas dažniausiai yra greitesnis, lankstesnis ir paprastesnis procesas nei nuolatinio darbuotojo priėmimas, svarbu nepažiūrėti į šį procesą pro pirštus. Jei norite profesionalaus specialisto ir kokybiško rezultato, kuris pateisintų visus lūkesčius, skirkite pakankamai laiko ir freelancerius rinkitės ne mažiau kruopščiai nei samdomus darbuotojus.
1. Ieškokite freelancerių ten, kur jie renkasi – internete
Jei laisvai samdomo specialisto ieškote pirmą kartą ar teko nusivilti ankstesniu bendradarbiavimu, negailėkite laiko tinkamiausio freelancerio paieškai. Pasiteiraukite draugų bei kolegų rekomendacijų. Jei asmeninė ir pažįstamų rato patirtis negelbsti ar rekomenduoti specialistai reikiamu metu negali imtis jūsų užduočių, ieškokite specialistų internete. Pasirinkimas itin platus, tad aiškiai apibrėžę reikalavimus ir pakankamai pasidomėję kandidatais, tikrai rasite sau tinkamiausią.
Vienas iš patogiausių variantų – specializuotas laisvai samdomų darbuotojų portalas FDP.LT . Čia šiuo metu – beveik 28 tūkst. narių – tiek laisvai samdomų įvairių sričių specialistų, tiek darbdavių. Tad darbo pasiūlymo skelbimas čia tikrai bus matomas ir padės sulaukti ne vieno potencialaus kandidato užduočiai atlikti pasiūlymo, iš kurių teliks pasirinkti tinkamiausią. Toks laisvadarbių paieškos būdas – greitas, paprastas ir nieko nekainuoja. Reikės skirti tik šiek tiek jūsų laiko.
2. Išsamiai aptarkite darbo vykdymą
Viena svarbiausių efektyvaus bendradarbiavimo sąlygų – tarpusavio supratimas. Turėkite omenyje, kad freelanceris, skirtingai nei pilnai darbo dienai biure samdomas darbuotojas, dirba ne tik jums. Dažniausiai vienu metu jis turi bent kelis klientus ir dirba su skirtingais projektais, tad nėra nuolat pasiekiamas. Į individualią veiklą vykdančius asmenis reikėtų žiūrėti kaip į tam tikrą paslaugą teikiančius partnerius. Siekiant užtikrinti sklandų bendradarbiavimo procesą, efektyviausias būdas pasiekti geriausių rezultatų – iš anksto aptarti lūkesčius: apibrėžti, kokio rezultato ir per kiek laiko tikimasi, sutarti dėl tarpinių aptarimų, darbo ir atsiskaitymo sąlygų. Galite nusiųsti pavyzdžių, kokio rezultato tikitės ar atvirkščiai, prastų pavyzdžių, ko jokiu būdu nekartoti. Paaiškinkite freelanceriui konkrečios užduoties ar projekto tikslus, o profesionalas, turėdamas šią informaciją, gali pasiūlyti kitokį, dar inovatyvesnį ar veiksmingesnį būdą kaip jų pasiekti.
3. Paprašykite darbų pavyzdžių
Prieš samdydami naują žmogų, įsitikinkite, ar jums priimtinas jo darbo stilius, ar tenkina darbų kokybė. Tai padės apsispręsti ir išvengti galimų nesusipratimų su tais, su kuriais jums nepakeliui dėl skirtingo požiūrio į darbo etiką, stilių ar kokybės standartus. Paprašykite freelancerio, su kuriuo ketinate dirbti, atsiųsti darbų pavyzdžių – nuorodų į tekstus, publikacijas, fotografijas, kurtas interneto svetaines, logotipus, maketuotus leidinius, administruojamus socialinių tinklų profilius ir t.t., priklausomai nuo veiklos pobūdžio. Jei pavyzdžiai daro įspūdį ir norėtumėte bendradarbiauti, įsitikinkite, kad tai tikrai jo autoriniai darbai, jei reikia, paprašykite buvusių klientų kontaktų, susisiekite su jais.
4. Iš anksto susitarkite dėl kainų ir nesėkmės atveju
Daugiausia nesutarimų kyla dėl apmokėjimo. Norint išvengti nemalonumų, prieš pradėdami darbus ir prisiimdami įsipareigojimus, aptarkite įvairius galimus scenarijus. Jei laisvai samdomas specialistas dar neturi daug patirties ir negali pateikti darbų pavyzdžių arba užduotis itin specifinė ir bus atliekama pagal individualius reikalavimus, galite tartis dėl bandomosios užduoties ir numatyti užmokestį už sugaištą laiką, net jei toliau kartu nedirbsite. Aiškiai apibrėžkite, už ką bus mokamas atlygis (publikuotą tekstą, paleistą svetainę, pardavimus, lankytojų srautą ar pan.) ir kokiu atveju atlygis ar dalis sumos nebus sumokėta (jei darbas neatliktas iki galo, jei nesilaikoma reikalavimų, terminų ir kt.).
Jei numatomas ilgesnis projektas ar daugiau kainuojantys darbai, stipriai rekomenduojama pasirašyti paslaugų teikimo sutartį. Ji reikalinga ir laisvai samdomam specialistui pageidaujant avanso. Sutartis rodo rimtus abiejų pusių ketinimus ir apsaugo nuo nesusipratimų.
5. „Pagooglinkite“ laisvai samdomą specialistą ir sužinokite apie jį daugiau
Kiekvienoje srityje tarp puikių, sąžiningų ir profesionalių savo srities žinovų, gali pasitaikyti ir ne itin skaidrių ketinimų ir kilnių tikslų siekiančių asmenų. Tad prieš pasirašydami sutartį ar samdydami iki tol nepažįstamą specialistą, pasidomėkite juo plačiau, įsitikinkite, kad po puikiu prisistatymu nesislepia aferistas ar nekompetentingas pagyrūnas. Nebūtina samdyti privataus detektyvo, tačiau bent jau patikrinti potencialaus kandidato anketą socialiniuose tinkluose, įvesti pavardę į paieškos sistemas tikrai verta. Įtarimų turėtų kilti, jei anketa labai neinformatyvi, be profilio nuotraukos ar su aiškiai netikra profilio nuotrauka arba jei asmuo dalinasi jums nepriimtina informacija, nuolat įsivelia į konfliktus komentaruose, agresyviai elgiasi diskusijose ir pan.
Paieškos sistemos gali padėti atskleisti ankstesnius nesąžiningus sukčiauti linkusio asmens darbelius – jei internete gausu skundų ar neigiamų atsiliepimų, labai gerai pagalvokite, ar verta bendradarbiauti su tokiu asmeniu, kai toks didelis etiškų, patyrusių ir profesionalių įvairių sričių specialistų pasirinkimas. Jei kyla nors menkiausias įtarimas dėl veiklos skaidrumo, iš anksto paprašykite individualios veiklos pažymos kopijos, venkite atlikti išankstinius mokėjimus, o sąskaitos faktūros prašykite tik atlikus darbus ar bent dalį jų ir darykite tarpinius mokėjimus.
6. Nesutarimus spręskite teisėtais būdais, prireikus kreipkitės į atsakingas institucijas
Net ir skyrus pakankamai laiko freelancerių paieškai ir atrankai, 100 proc. išvengti konfliktų ar nusivylimo paslaugomis beveik neįmanoma. Kilus nesutarimams, labai gelbėja sutartis. Kuo aiškiau apibrėžėte darbo ir atsiskaitymo sąlygas, tuo lengviau turėtų būti rasti sprendimą, tenkinantį abi puses. Jei to padaryti nepavyksta, priklausomai nuo situacijos, su sutartimi reikėtų kreiptis į atsakingas institucijas – darbo inspekciją, mokesčių inspekciją, teisininkus. Jei pastebite, kad vykdomas tyčinis sukčiavimas ar kiti nusikalstamos veikos požymių turintys veiksmai, nedelsdami informuokite policiją.
7. Palikite atsiliepimą apie freelancerį
Atsiliepimai internete – informatyvus ir praktiškai naudingas informacijos šaltinis renkantis specialistus. Tad pasidalinę savo patirtimi padėsite tiek freelanceriams, kurie yra savo srities profesionalai ir puikiai atliko darbą, rasti naujų klientų, tiek kitiems darbdaviams atsirinkti geriausius laisvai samdomus darbuotojus ir atsijoti apsimetėlius pseudospecialistus. Atsiliepimus apie konkretų freelancerį galite palitki specializuotoje freelancerių portale FDP.LT.
Tikimės, kad šios 7 rekomendacijos suteikė jums naudingų žinių, ką verta padaryti prieš pradedant dirbti su laisvai samdomais specialistais, ir prireikus padės jums pasirinkti freelancerį, kuris ne tik atitiks, bet ir viršys jūsų lūkesčius.
FDP.LT portale galite:
- Reklamuoti darbo skelbimus laisvai samdomiems darbuotojams (freelanceriams), arba pagal darbo sutartį;
- Ieškoti darbo skelbimų laisvai samdomiems darbuotojams (freelanceriams), arba pagal darbo sutartį;
- Reklamuoti savo paslaugas. Reklama nemokama.
- Ieškoti paslaugų teikėjų (freelanceriai ir įmonės)
- Reklamuoti mokymus, seminarus, konferencijas ir kitokio tipo renginius;
- Ieškoti kvalifikacijos kėlimo renginių (nuotolinius ir su tikslia vieta);
- Reklamuoti darbo vietos nuomos skelbimus (bendradarbystės ervės, patalpos renginiams, biurai)
- Ieškoti darbo vietos nuomos.
Parašykite komentarą per Facebook