fbpx

Koronavirusas keičia ritmą: šeši patarimai produktyviam darbui namų sąlygomis

Koronavirusas keičia ritmą: šeši patarimai produktyviam darbui namų sąlygomis



Pirmieji 2020 metų mėnesiai savo netikėtumu ir globalinio mąsto niūriaisiais scenarijais pradeda panašėti į vaizdus, kuriuos, nevaržydami savo vaizduotės, bando perteikti geriausių fantastinių kino filmų režisieriai. Australijoje kilę milžiniški miškų gaisrai, Irano ir Jungtinių Amerikos Valstijų konfliktas bei visą pasaulį okupuojanti koronaviruso pandemija stato mūsų nusistovėjusio gyvenimo gaires į neįprastas, dar nematytas vėžias.

Koronavirusas, moksliškai dar vadinamas COVID-19, per kelis pastaruosius mėnesius mūsų gyvenimą pakeitė kardinaliai. Vis labiau plintantis užkratas pasiekė jau beveik visas pasaulio valstybes, užkrėtė šimtus tūkstančių žmonių. Reaguodami į šią ekstremalią situaciją valstybių vadovai ėmėsi drastiškų sprendimų uždarydami šalių sienas, drausdami bet kokią žmonių susibūrimo veiklą, stabdydami daugumos pramonės sektorių veiklą.

Įmonės priverstos imtis naujos strategijos

Valstybinio karantino akivaizdoje dauguma bendrovių vykdančių veiklą biuruose, stengdamiesi neprarasti įprasto darbo tempo, savo darbuotojams sudarė visas įmanomas sąlygas darbo veiklą perkeldami į namų erdvę.

Darbas nuotoliniu būdu iki šiol buvęs laisvai samdomų darbuotojų išskirtinumo etalonu, šiomis dienomis tampa įprasta darbo aplinka dešimtims tūkstančių darbuotojų.

Vieniems tai išskirtinė patirtis ir galimybė, bent jau kurį laiką, išpildyti, galbūt, slaptą svajonę ir savo kailiu patirti ką reiškia darbas iš namų. Kitiems, įpratusiems prie kasdieninio ofiso šurmulio, vien mintis apie veiklos perkėlimą į namus ir visą parą trunkančią izoliaciją, toje pačioje patalpoje, gali atrodyti kaip blogiausias įmanomas scenarijus.

Visi mes esame skirtingi ir tam tikrus pasikeitimus persijojame per savo sąmoningumo filtrą, todėl labai svarbu atsižvelgti į susidariusią situaciją ir suprasti, kad įmonių vadovams, norint išsaugoti ne tik darbdavių sveikatą, bet ir užtikrinti teikiamų paslaugų kokybę, būtina priimti skubius bei ryžtingus sprendimus.

Produktyvaus darbo namuose taisyklės

Daugumai gali susidaryti įspūdis, kad darbas nuotoliniu būdu yra mažiau pastangų ir energijos reikalaujanti alternatyva, suteikianti daugiau asmeninės laisvės bei neįpareigojanti laikytis tam tikrų biure nusistovėjusių formalumų. 

Norėdami visapusiškai užtikrinti, kad viskas vyktų sklandžiai ir jūs nesijaustumėte lyg uždarytas į mažą, darbo – namų erdvės dėžutę, pateiksime šešias pagrindines nuostatas, kurios bus naudingos tiek tik pradedančiam, tiek ir jau ne vienerius metus iš namų dirbančiam asmeniui.

Tinkamai įvertinkite savo aprangą

Viena pagrindinių klaidų, kurias gali daryti asmuo pradedantis darbą iš namų, yra netinkamas savo aprangos suvokimas. Ko gero, dauguma iš mūsų pasvajojame, kaip atliekame užduotis vilkėdami pižamą, ar apsirengę tai, kas tuo momentu pasitaiko po ranka. Tokį poelgį teisiname tuo, jog niekas mūsų ir taip nematys, todėl koks skirtumas ką vilkėsime.

Žiūrint iš psichologinės pusės, pasirinktas darbužis gali atspindėti jūsų nuotaiką, suteikti tam tikro rimtumo ir atsakomybės jausmą. Pripažinkite, jog mieliau bendradarbiauti su asmeniu, kuris yra apsirengęs formaliai nei bet kaip, netvarkingai.

Žinoma, darbas iš namų tai ne madų salonas ar podiumas, kuriame reikia kiekvieną kartą save nustebinti vis nauju ar skirtingu aprangos deriniu. Paprasčiausiai, tinkamai parinkti drabužiai padės jums labiau susitelkti į patikėtas užduotis ir į savo darbo aplinką įnešti daugiau formalumo.


Darbo erdvė – jūsų šventovė

Tinkamas darbo vietos pasirinkimas namuose – ypač svarbus elementas. Skirkite laiko įvertindami savo kambarių išplanavimo galimybes ir išsirinkite pačią tinkamiausią vietą dienos darbams atlikti. Kartais darbo iš namų organizavimas su tuo nesusidūrusiems žmonėms gali atrodyti per daug pastangų nereikalaujantis aspektas, bet pirmasis įspūdis gali pasirodyti klaidingas.

Pirmiausia pasirinkite vietą, kuri būtų kuo įmanoma neutralesnė. Tai svarbus aspektas, kadangi tokiu būdu jūsų neblaškys buityje esantys daiktai ir vaizdo pokalbių ar nuotolinių konferencijų metu atrodysite profesionaliau.

Nepamirškite, kad darbas iš namų nereiškia, kad galite kiaurą dieną gulėti lovoje ar visus dienos darbus atlikti išsidrėbę ant sofos. Žinoma, pradžioje tai gali atrodyti gan patraukli ir patogi vieta, bet ilgainiui didėja tikimybė susidurti su nemaloniomis sveikatos problemomis. Įsirengdami savo darbo vietą būtinai pasirūpinkite ir patogia kėde, kuri kuo mažiau apkrautų jūsų stuburą ir juosmens sritį.  

Pasistenkite daryti reguliarias pertraukėles

Dirbdami dideliame biure nė nepajusdami suvaikštote ne vieną tūkstantį žingsnių. Įvairūs susirinkimai, pietūs ofise ar ėjimas į artimiausią kavinę, kitos kasdienės su darbu susijusios užduotys gali priversti jus pajudėti.

Darbas nuotoliniu būdu gali gerokai sumažinti jūsų kasdienį aktyvumą. Susirinkimai vykstantys kompiuterio ekrane, susirašinėjimas su kolegomis pasitelkiant elektroninį paštą ar kitas išmaniąsias komunikacines priemones – dalykai, kurie neverčia jūsų pasikelti iš savo darbo vietos.

Mažesnis judėjimas gali neigiamai paveikti ne tik jūsų kūną, bet ir psichologinę būseną. Geriausias to išvengimo būdas, žinoma jei yra galimybė, reguliariai daryti pertraukėles ir bent 5-10 minučių per valandą atsiriboti nuo kompiuterio ekranų ir pailsėti.

Patartina, jei įmanoma, pietų metu išeiti pasivaikščioti gryname ore ar bent jau reguliariai pravėdinti patalpą, kurioje dirbate. Tai jums padės būti produktyvesniais ir geriau susikoncentruoti į užsibrėžtus dienos darbus.    


Tiksliai susiplanuokite savo darbo dieną

Dar vienas svarbus aspektas – tinkamai suplanuota dienos eiga. Darbas iš namų neturėtų išmušti jus iš kasdienio darbo ritmo. Atvirkščiai, atlikdami visas užduotis savo gyvenamosios patalpos erdvėje sutaupote laiką, kurį būtumėte praleidę važiuodami į darbo vietą ir iš jos.

Tačiau galima įžvelgti ir kitą medalio pusę. Taip, jums nebereikia stovėti transporto grūstyse baiminantis, kad vėluosite, tačiau namuose atsiradusios papildomos veiklos, taip pat gali sutrikdyti įprastą darbo rutiną. Kad pavyktų to išvengti sugrupuokite savo darbo valandas į atskirus segmentus.

Kiekviename iš jų priskirkite užduotis, kurias turite atlikti. Pavyzdžiui, pusvalandį pašvęskite peržiūrėti elektroniniams laiškams, valandą – darbo pokalbiams ir panašioms apibrėžtoms veikloms. Atlikdami vieną, konkretų darbą, neišsibalansuosite, tinkamai išnaudosite savo darbo laiką ir būsite našesnis. 

Visuomet išlaikykite profesionalų požiūrį

Darbas nuotoliniu būdu nereiškia, kad galite sau leisti elgtis neadekvačiai. Kaip ir dirbdami ofise, turite išlikti savo srities profesionalais. Nepiktnaudžiaukite tuo, kad esate namuose. Laiku prisijunkite prie savo darbo sistemos ir jums nustatytu metu būkite pasiruošę atlikti savo užduotis.

Sekite jums siunčiamus elektorinius laiškus apie darbo pakeitimus ar numatytus darbovietės vaizdo pokalbius. Negaišinkite kolegų laiko pasiteisinimais, kad nespėjote perskaityti jums siųstos žinutės apie numatytą nuotolinį susirinkimą, nors tuo metu net nesiteikėte būti savo darbo vietoje.

Supraskite, kad darbas iš namų gali kelti komunikacinių sunkumų ir nepatogumų ne tik jums, bet ir visam darbovietės kolektyvui. Būtina įsisavinti, kad sklandi įmonės veikla vienodai priklauso tiek nuo jūsų, tiek nuo kiekvieno nuotoliniu būdu dirbančiojo indėlio. Todėl atsakingas požiūris į darbą, tinkamas savo laiko ir užduočių atlikimas yra būtini užtikrinant sklandų bendradarbiavimą. 





Skirkite laiko ne su darbu susijusioms veikloms

Nepamirškite, kad gyvenimas vyksta ir už jūsų darbo vietos kambario sienų. Darbas nuotoliniu būdu gali pasirodyti ganėtinai vieniša veikla. Todėl daugiau bendraukite su savo artimaisiais ar draugais, pasidalinkite su jais dienos įspūdžiais ir mintimis, jei ne tiesioginiu, tai virtualiu būdu.

Turėdami daugiau laisvo laiko atraskite veiklos, kuri jus prablaškytų ir sudomintų. Gal jau ilgai svajojote patobulinti savo kulinarinius sugebėjimus, ar perskaityti jau apdulkėjusią, seniai lentynoje gulinčią knygą? Pozityvumo ir geros nuotaikos taip pat gali įpūsti sportas namuose ar dažnesnis išėjimas į gryną orą.

Kiekvienas esame savo laimės kalviai. Todėl darbas iš namų neturėtų virsti slogią nuotaiką ir vienišumo jausmą keliančiu faktoriumi. Šių dienų pasaulio aktualijas priimkite kaip dovaną, kurios dėka galite daugiau laiko skirti sau ir artimiems žmonėms. Galbūt, sumažinę savo kasdienį skubėjimo ritmą kaip tik įžvelgsime ir atrasime savyje tai, kas paskatins mus tobulėti bei tapti dar geresne, savo paties versija.

Atsižvelgę į šiuos patarimus tikimės, kad darbo iš namų organizavimas jums bus patogesnis ir padės išvengti papildomų nesklandumų. Jei norite iš pirmų lūpų sužinoti daugiau naudingos informacijos apie darbą namuose, prisijunkite prie didžiausios laisvai samdomų specialistų bendruomenės Lietuvoje bei aplankykite mūsų atsinaujinusį FDP.LT portalą.

FDP.LT portale galite:

Parašykite komentarą per Facebook