fbpx

Nori būti sėkmingu freelanceriu? Išmok efektyviai planuoti savo laiką

sekmingas freelacneris turi ismokti planuotis laika


Tiek svarstantys apie galimybę dirbti savarankiškai, tiek jau patyrę freelanceriai, ėmę dirbti sau, labiausiai vertina laisvę. Vienas pagrindinių privalumų ir sprendimą dirbti sau lemiančių veiksnių – galimybė rinktis kada, ką ir kur dirbti, kokių užsakymų imtis, kokio atlygio prašyti. Tačiau išsvajotoji laisvė, nelikus konkretaus nuo-iki režimo, dažnai tampa ir nemenku iššūkiu. Dirbant namuose ar kavinėse, kai niekas nebesako, ką ir kada padaryti, pagundų atsitraukti nuo užduočių ir įsisukti į buitinius reikalus ar pramogas gerokai daugiau nei dirbant biure, apsuptam kolegų ir vadovų.

Gebėjimas efektyviai planuoti savo laiką dirbant laisvai

Norint rasti sau geriausią, produktyviausią laiką, patogiausią vietą, tempą – prireikia laiko. Subalansuoti profesinį ir asmeninį gyvenimą, laisvalaikį bei išlaikyti discipliną, kuri labai svarbi siekiant tapti sėkmingu laisvai samdomu specialistu, ir pelnyti gerą reputaciją bei užsakovų pasitikėjimą, padės laiko planavimo įgūdžiai.

Gebėjimas efektyviai planuoti savo laiką freelanceriui ne mažiau svarbus nei profesinės žinios bei komunikabilumas. Tad, jei tik pradedate dirbti sau ir susiduriate su laiko planavimo iššūkiais, o gal jau seniai esat freelanceris, bet nuolat prisiimate per daug darbų, esat linkęs atidėlioti, vilkinti užduotis, patiriate daug streso dėl spaudžiančių terminų ar dirbat dieną naktį ir visai nelieka laiko laisvalaikiui, asmeniniams poreikiams, draugams ir artimiesiems – patarimai, kaip planuoti laiką, padės iš naujo įvertinti savo įpročius, rutiną ir imtis pokyčių.

1. Nusistatykite savo darbo valandas ir jų laikykitės

Freelanceriai dažniausiai dirba laisvu grafiku. Tai labai gelbsti, jei reikia skubiai atsitraukti nuo darbų, išbėgti į susitikimą ar susitvarkyti biurokratinius reikalus dienos metu, tačiau piktnaudžiauti neverta. Atidėliodami darbus ir mėgaudamiesi laisvadarbio laisve galite įsprausti save į kampą ir nespėti atlikti užsakymų kokybiškai. To išvengti padeda konkretus tvarkaraštis, planuojant savo darbo laiką.

Nors dauguma mesdami samdomą darbą džiaugiasi, kad nebereikės eiti į biurą ir būti ten nuo 9 iki 18 ar nuo 8 iki 17, vis tik sėkmingi freelanceriai ir dirbdami sau renkasi panašias valandas. Tai leidžia būti pasiekiamiems tuo metu, kai dirba jų užsakovai. Žinoma, darbo laikas gali varijuoti, jei klientai yra kitose šalyse ir atsiranda laiko skirtumas, ar jei dirbama projektuose, kur intensyviai bendrauti su užsakovais atliekant užduotį nereikia. Vis tik konkrečios valandos – ar jos būtų dieną, ar nukeliamos į vėlyvą vakarą, padeda susidėlioti dienotvarkę, atskirti darbui skirtą laiką nuo laisvalaikio ir produktyviau jį išnaudoti.

2. Planuokite ir savo laisvalaikį, išeigines, atostogas

Dažnai, ypač tik pradėję dirbti sau, freelanceriai stačia galva puola į darbus, imasi visų naujų užsakymų, nesako NE nė vienam potencialiam užsakovui ir taip įsitraukia į veiklą, kad jai skiria ir vakarus, ir savaitgalius. Tačiau ilgą laiką nuolat dirbant viršvalandžius kenčia ne tik asmeninis gyvenimas, ryšiai su draugais ir artimaisiais, bet ir sveikata, o dėl pervargimo dažnai krenta ir darbo kokybė. Taigi toks „aukojimasis“ tik didina streso lygį ir yra nenaudingas nei jums, nei užsakovams.

Planuodami savo darbo laiką, palikite laiko ir poilsiui, susiplanuokite laisvas dienas. Darykite tai reguliariai. Sportuokite, pramogaukite, keliaukite, bendraukite, pabūkite gamtoje – darbo ir laisvalaikio balansas yra būtinas norint palaikyti gerą fizinę bei emocinę sveikatą ir likti produktyviu bei kūrybingu. Laisvos dienos ir veiklos, aplinkos pakeitimas padeda atsitraukti ir pakrauti baterijas iš naujo, kad galėtumėte grįžti į darbus su nauja energija ir naujomis idėjomis.

3. Užsirašinėkite savo planus

Pamatyti darbų mastą, o ir prisiminti prisiimtus įsipareigojimus ar laisvalaikio planus padės užrašai. Užsakymus, susitikimus, renginius, idėjas žymėkitės popieriniame ar virtualiame darbo kalendoriuje arba tam skirtose mobiliosiose programėlėse. Tai padės ne tik nepamiršti svarbių dalykų, bet ir aiškiau susidėlioti prioritetus, neprisiimti per didelio krūvio. Užsirašykite ne viską, ką norėtumėte padaryti, o ką galite spėti per konkretų laiko limitą. Jei laukia didelė užduotis – skaidykite ją į smulkesnes dalis. Taip bus lengviau nustoti atidėlioti ir pradėti veikti.

Jei jaučiate, kad įsisukote į nesibaigiančių darbų ratą ir nieko nespėjat, dieną ar savaitę dienoraštyje smulkiai rašykite viską, ką ir kiek laiko darote (panašu į maisto arba sporto dienoraštį). Toks eksperimentas gali padėti atpažinti laiko vagis – gal vis tik ne visą dieną skiriate konkrečioms darbo užduotims, bet nemažai laiko suryja socialiniai tinklai arba tiesiog netinkamai paskaičiuojat, kiek laiko prireiks konkrečiam projektui, pervertinat savo jėgas. Radus silpnąsias vietas, bus lengviau jas pakoreguoti, stengiantis kuo mažiau blaškytis. Pravartu išjungti pranešimus telefone, nenaršyti portaluose darbo metu, nuolat nesitikrinti el. pašto, o daryti tą kelis kartus per dieną numatytu laiku, įspėti artimuosius, kad jūsų netrukdytų tuo metu, kai atliekate ypatingo susikaupimo reikalaujančias užduotis.

4. Dalį savo laiko palikite nenumatytiems atvejams

Galite sustyguoti viską minučių tikslumu ir didžiuotis savimi, kokia produktyvi diena laukia. Tačiau tikimybė, kad viską pavyks įgyvendinti 100%, deja, nedidelė. Juk net jei viskas priklausytų tik nuo jūsų, ne visad pavyksta užduotis atlikti taip pat greitai ir sėkmingai, kartais idėja gali šauti į galvą spontaniškai, o kartais tenka gerokai pavargti. Be to, visad gali atsirasti užklausų, el. laiškų, į kuriuos reikės nedelsiant atsakyti, nenumatytų jau atliktų užduočių korekcijų ir kitų skubių užduočių ar krizinių situacijų. Todėl norėdami likti produktyviais ir spėti suplanuotus užsakymus, apie trečdalį laiko pasilikite skubiems, nenumatytiems darbams. Konkrečiau paskaičiuoti, kiek laiko pasilikti geriausia jums asmeniškai, gali padėti jau minėtas laiko dienoraštis.

5. Prisiminkite, kad esate savo laiko šeimininkas

Produktyvus, patikimas, lojalus freelanceris dažniausiai turi gerą reputaciją ir, natūralu, yra vertinamas užsakovų. Tvarus ryšys ir sklandus bendradarbiavimas padeda susikurti ilgalaikių klientų ratą ir sulaukti nuolatinių užsakymų, tačiau svarbu nepamiršti, kad esate ne samdomas darbuotojas, o partneris, kuris už sutartą atlygį padeda įmonei pasiekti konkrečių tikslų ir suteikia konkrečias paslaugas.

Ilgą laiką dirbant su vienu užsakovu, kartais kyla grėsmė, kad į jus bus pradėta žiūrėti kaip į darbuotoją ir, skiriant užduotis, ne atsiklausiama, kada galėtumėte, o liepiama, kraunama vis daugiau darbų, įsipareigojimų, tarsi privalėtumėte visada būti pasiekiamas. Pajutę tokį santykį į jus, stenkitės apibrėžti ribas – galite pagelbėti ir skubiais atvejais, jei tuo metu esate laisvas, tačiau turite likti lojalus sau ir savo verslui/veiklai. Abejoms pusėms turėtų būti aišku, kokius įsipareigojimus prisiimate, kokios pagalbos ir per kiek laiko gali tikėtis, o kur ribos peržengiamos.

6. Išmokite sakyti NE

Norėdami efektyviai planuoti laiką, būti produktyvūs, sėkmingi ir vystyti pelningą veiklą, pagalvokite, kokie užsakymai jums svarbiausi, atsirinkite pasiūlymus. Imdamiesi visko iš eilės, švaistote savo laiką, energiją ir potencialą. Pasakius ne neįdomiems, nesvarbiems projektams, kuriuose neaugate, kurie jau pabodo, jau praeitas etapas, ypač griežtai atsakydami nemokamų paslaugėlių ir nuolaidėlių kaulytojams (jei tai nėra labdaros organizacijos, kurių veiklą remiate, palaikote ir matot prasmę, o komerciniai subjektai, galintys susimokėti, bet siekiantys naudos jūsų sąskaita), turėsite daugiau laiko užsakymams, kurie jus išties domina ir padeda tobulėti.

Tad jei neturite laiko, motyvacijos, noro imtis konkrečios užduoties, nebijokite atsisakyti. Tik taip išsigryninsite savo sritį ir pelnysite pagarbą. Juk laisvė rinktis ir yra viena iš didžiausių freelancinimo suteikiamų galimybių. Pasirinkti iš daugybės užsakymų ir rasti sau tinkamiausią variantą galite FDP.LT paslaugų portale.

Visi paroje turime 24 val. Kaip jas išnaudojame – prioritetų, įpročių ir įgūdžių klausimas.

FDP.LT portale galite:

Parašykite komentarą per Facebook