fbpx

IĮ – individuali įmonė – kas tai?

IĮ – individuali įmonė – kas tai?Individuali įmonė (trumpinama IĮ) tai neribotos atsakomybės privatusis juridinis asmuo, kurios savininkas atsako savo asmeniniu turtu, o įmonės buveinė turi būti Lietuvos Respublikoje. Kai yra steigiama individuali įmonė, Lietuvos Respublikos įstatymai nereikalauja pradinio kapitalo, tad verslą galima pradėti su minimaliomis lėšomis arba turint tik idėją. Tokia veiklos rūšis rekomenduojama, kai planuojama vykdyti veikla yra nerizikinga, nes jeigu verslas nepasisektų, IĮ savininkas bus priverstas savo kreditoriams atsakyti privačiu turtu.

Individualios įmonės (IĮ) steigimas, kūrimas

Svarbu žinoti, kad kai yra steigiama individuali įmonė, ją gali steigti tik vienas veiksnus fizinis asmuo. Individualios įmonės steigimas yra baigtas nuo to momento, kai IĮ yra įregistruojama juridinių asmenų registre. Įregistruojama tada, kai paskiriamas įmonės vadovas, jeigu jis yra ne tas pats asmuo kaip įmonės savininkas, bei juridinių asmenų registrui pateikti Lietuvos Respublikos Civiliniame kodekse nurodyti, reikalingi dokumentai. Individualią įmonę įregistravęs asmuo yra laikomas įmonės savininku. Individualios įmonės steigimas yra reglamentuotas Lietuvos Respublikos individualių įmonių įstatyme.

Pagrindiniai individualios įmonės (IĮ) mokesčiai

Individualios įmonės mokesčiai:

  • Pelno mokestis (PM), kuris sudaro 15 proc. nuo pelno.
  • Pridėtinės vertės mokestis sudaro 21 proc. ir jį reikės mokėti, jeigu individualios įmonės pelnas per pastaruosius dvylika mėnesių buvo didesnis negu 45 tūkst. Eur arba per pastaruosius kalendorinius metus buvo nupirkta prekių iš kitų Europos Sąjungos valstybių narių už daugiau nei 14 tūkst. Eur. Tada atsiras prievolė IĮ  registruoti kaip PVM mokėtoją.
  • Jeigu IĮ turi nekilnojamo turto – mokamas nekilnojamojo turto mokestis, kuris sudaro 0,3–3 proc. nuo pajamų.
  • Individualios įmonės savininko dividentai (gyventojų pajamų mokestis), kurie sudaro 15 proc. nuo pajamų mokesčio iš paskirstyto pelno. Šios mokesčius sumoka individualios įmonės savininkas (B klasės išmokos).

Individualios įmonės mokesčiai, kai įmonės savininkas išsiima pinigus asmeninėms reikmėms

Jeigu individualios įmonės savininkas išmoka pinigus savo asmeniniams poreikiams, t. y. atlyginimą, tai jam reikės sumokėti gyventojų pajamų mokestį, kuris yra lygus 20 proc. išsiimamų lėšų (B klasės išmoka). O individualiai įmonei reikės sumokėti valstybinio socialinio draudimo ir privalomą sveikatos draudimo (6,98 proc.) mokesčius, kurie yra skaičiuojami nuo 50 proc. asmeniniams poreikiams išsiimamų lėšų.

Valstybinio socialinio draudimo mokesčiai:

  • 13,83 proc. (jeigu nedalyvauja pensijų kaupime);
  • 15,93 proc. (jeigu kaupia pensijai ir moka 2,1 proc. įmokos);
  • 16,83 proc. (jei kaupia pensijai ir moka 3 proc. įmokos).

Parašykite komentarą per Facebook