fbpx

Individuali veikla – kas tai?

kas yra individuali veikla

Individuali veikla šiuo metu yra viena populiariausių veiklos formų tarp laisvai samdomų specialistų. Tai vienas iš lengviausių ir paprasčiausių būdų pradėti dirbti savarankiškai. Individualia veikla vadinama nuolatinė, reguliari veikla, turint tikslą užsidirbti. Dažniausiai parduodamos prekės ir paslaugos, kurias atlikti gali vienas žmogus.

Individuali veikla paranki tekstų rašytojams, redaktoriams, vertėjams, internetinių puslapių kūrėjams, dizaineriams, fotografams, konsultantams, lektoriams, amatininkams ir pan. Norint papildomai užsidirbti ar gyventi iš savo pomėgio, ši veiklos forma yra paprasčiausia, neapsunkinanti papildomais įsipareigojimais – ją pasirinkus nereikia steigti įmonės ir spręsti įvairių teisinių rebusų. Dirbti savarankiškai galima pagal individualios veiklos pažymą arba išsiėmus verslo liudijimą.

Individualios veiklos pažyma

Individualios veiklos pažyma – tai dokumentas, patvirtinantis veiklos įregistravimą Valstybinėje mokesčių inspekcijoje (VMI) pagal gyvenamą vietą ir teisę verstis pažymoje nurodyta veikla.

Prašymą išduoti pažymą reikėtų pateikti prieš pradedant veiklą. Pirmoji veiklos vykdymo diena yra paskutinė diena, kai galima tai padaryti. Prašymą galima pateikti visuose VMI skyriuose, paštu arba elektroninėje VMI paskyroje internetu. Prašymą nutraukti veiklą reikia VMI pateikti nedelsiant – ilgiausiai per 5 darbo dienas nuo veiklos sustabdymo.

Pajamų mokestis už iš individualios veiklos (dirbant pagal pažymą) gautas pajamas mokamas kartą per metus. Iš apmokestinamųjų pajamų iš uždarbio galima atimti patirtas išlaidas, susijusias su vykdoma veikla. Leidžiamas ir paprastesnis variantas, kai nereikia rinkti visų kvitų, įrodančių išlaidas, o tiesiog išlaidoms priskiriamas fiksuotas dydis, pavyzdžiui, 30 proc. nuo iš individualios veiklos uždirbtų pajamų. Mokesčiai mokami po metinės pajamų deklaracijos, kurią pateikti kasmet reikia iki gegužės 1 d. (už praėjusius metus).

Pagal individualios veiklos pažymą leidžiama vykdyti

Pagal individualios veiklos pažymą leidžiama vykdyti įvairias veiklas, tačiau yra išimčių. Tam tikroms veiklų rūšims būtina steigti įmonę ar gauti leidimą. Fiziniai asmenys (nesteigiant juridinio vieneto) gali vykdyti bet kokią pasirinktą ekonominę veiklą (ir tas, kurioms reikalinga licenzija ar kitoks leidimas), jei to nedraudžia teisės aktai.

Vykdant individualią veiklą reikia vesti pajamų-išlaidų apskaitos žurnalą

Vykdant individualią veiklą pagal pažymą taip pat yra prievolė vesti pajamų-išlaidų apskaitos žurnalą bei išduoti klientams sąskaitą faktūrą, PVM sąskaitą faktūrą arba kasos aparato kvitą. Detalesnę informaciją rasite gyventojų, besiverčiančių individualia veikla (išskyrus gyventojus, įsigijusius verslo liudijimus), buhalterinės apskaitos taisyklėse.


Parengta pagal Valstybinės mokesčių inspekcijos, Sodros, VšĮ „Versli Lietuva“ ir MIC „Renkuosi Lietuvą“ pateikiamą informaciją.

Parašykite komentarą per Facebook